Hrad Roštejn leží na okraji rozsáhlých lesů kolem nejvyššího vrcholu Vysočiny Javořice (837m.nm). Okolí hradu je pokryto sítí značených turistických tras KČT a cyklotras, které zájemce dovedou za okolními přírodními a historickými zajímavostmi.
Roštýnská obora
Státní přírodní rezervace vyhlášená v roce 1977. V blízkém okolí hradu chrání na rozloze 31,9 ha jednu z největších bučin Českomoravské Vysočiny, kromě mohutných stromů (buky, jasany, javory, jilmy, lípy) zde rostou v podrostu dnes již vzácné rostlinné druhy a žije řada chráněných živočichů.
V roce 2006 byla zhruba 1 km od Roštejna zřízena nová obora (116 ha) zejména pro vysokou zvěř. Do obory je možné vydat se po značkách naučné stezky od hradu, samotné panely naučné stezky v tuto chvíli procházejí úpravami a součástí stezky momentálně nejsou.
Míchova skála
Velmi zajímavý žulový útvar 15 m vysoký s dalekým výhledem, v roce 1829 zde byl údajně zastřelen poslední vlk Jihlavských vrchů.
Král Javořice
Mohutný smrk, pravděpodobně největší v javořických lesích, nacházející se v oblasti poblíže Světelské chaty (cca 600 m JJV od ní). Přístup je po lesní cestě hliněné vedoucí přímo od rozcestí u Světelské chaty Smrk byl poničen vichřicí v roce 2013 (vrcholek ulomen).
Javořice
Je nejvyšším bodem Českomoravské vysočiny (837 m n.m.). Na vrcholovém plató je pro veřejnost nepřístupný televizní vysílač dosahující špicí do nadmořské výše téměř 1000 m. Výhled z vrcholu je omezen vzrůstajícím lesem, okolní příroda svým vzhledem již připomíná horský porost.
Studánka Páně
Nalézá se cca 200 m od vrcholu Javořice u lesní silničky, jedná se o udržovanou krytou kamennou studánku s vydatným zdrojem pitné vody, která je vhodná i k občerstvení kojenců.
Hrad Štamberk
Jedná se o zříceninu hradu ze 13. stol. v členitém skalnatém terénu s výhledem do krajiny, nedaleko obce Řásná a Velkého Pařezitého rybníka.
Hrad Janštejn
Romantické místo se zbytky hradu ze 14. stol. se nalézá nedaleko obcí Horní Dubenky a Nová Ves.
Velký a Malý Pařezitý rybník
Rybníky vhodné ke koupání v nádherném prostředí, u západní části Velkého Pařezitého se nalézá přírodní rezervace chránící mokřadní rašelinné porosty. Na dně rybníků jsou dosud zachovány pařezy z původního porostu vykáceného před založením rybníka.
Telč
Městská památková rezervace zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, přístupný zámek, muzeum, výstavní prostory, galerie, turistická rozhledna. Mnoho možností občerstvení, v létě pravidelně folkové festivaly a další kulturní program.
Třešť
Ve městě se nalézají mimo jiné velké sluneční hodiny, zámek s účelovým využitím (hotel), židovský hřbitov, stálá výstava betlémů, či muzeum umístěné v rodném domě významného ekonoma Josefa Aloise Schumpetera. V jarních měsích jsou v Třešti pořádány přehlídky ochotnických divadleních souborů.
Pozvánka do dalších expozic Muzea Vysočiny Jihlava
Jihlava
Hlavní sídlo Muzea Vysočiny Jihlava sídlí na Masarykově náměstí v Jihlavě. V prostorách muzea se nalézají dvě hlavní expozice Od gotiky po současnost – Osm století v historii města a Živá příroda českomoravské vrchoviny. Doplněny jsou ostatními stálými expozicemi (Krása středověké plastiky, Dolování a mincování na Českomoravské vrchovině, Geologie Českomoravské vrchoviny a Lapidárium). V prostorách expoziční budovy a prostoru muzejní kavárny probíhají rovněž pravidelné krátkodobé výstavy. Muzeum je otevřeno celoročně denně mimo pondělí. Webové stánky muzea Vysočiny Jihlava zde.
Telč
Pobočka Muzea Vysočiny Jihlava v Telči nově sídlí v areálu bývalého špitálu na Starém Městě v Telči. Kromě zcela unikátní dlouhodobé výstavy Křehká krása rašelinišť mohou návštěvníci také zhlédnout prezentaci věnovanou odkazu sochaře a cestovatele F. V. Foita a také krátkodobé tematické výstavy. Otevřeno je od dubna do října (duben a říjne pouze víkendy, květen – září denně mimo pondělí). Podrobnosti na detailu telčské pobočky na muzejním webu.
Třešť
Pobočka Muzea Vysočiny Jihlava sídlí v patře tzv. Schumpeterova domu, v jehož přízemí se nachází TIC Třešť. Zpřístupněna je expozice věnovaná betlémářství, zámecký pokoj prezentující ukázku rozsáhlého mobiliáře třešťského zámku, prostor věnovaný osobnosti J. A. Schumpetera a expozice o zaniklém třešťském průmyslu. Otevřeno je v měsících květen – září a prosinec – leden. V ostatních měsících prohlídka možná po předchozí dohodě. Podrobnosti na detailu telčské pobočky na muzejním webu.