Přeskočit na obsah

Stopování

Pojďme si vyzkoušet si jednu z disciplín, kterou musí zvládnout každý myslivec a tou je stopařství. Vydejte se celá rodina do lesa či do parku a zkuste najít nějaké stopy. Nemusí se jednat jen o stopy volně žijících zvířat, ale třeba o stopy domácích mazlíčků jako jsou psi a kočky. Že se ve stopách nevyznáte? Využijte náš odkaz na stánky časopisu Myslivost, kde jsou ke stažení pdf soubory s ukázkami stop zvěře a dalšími zajímavostmi.

Není stopa jako stopa : Jak se projevují různá zvířata ve vašem okolí? Zkuste najít během procházky pobytové stopy jako jsou zbytky potravy jednotlivých obyvatel přírody, stejně jako jejich peří či srst nebo dokonce exkrementy. To vše nám může prozradit mnoho informací o životě zvěře!

TIPY NA HRY PRO RODINY S DĚTMI NEBO SKUPINY DĚTÍ

(třeba pro roštejnské předhradí)

Na medvěda

Děti si zaváží ideálně šátky či šálami oči a dospělý potom zvolí jednoho z nich medvědem (poklepe mu na rameno). Medvěd má za úkol vydávat zvuk – brumlat a přitom chytit ostatní hráče. Ostatní právě díky jeho brumlání tuší, kde se zhruba pohybuje. Když medvěd někoho chytí, dotyčný si sundá šátek a ze hry vypadne. Vítězí poslední, kdo odolal.

Na jelena

Obracený lov, kdy zvěř loví myslivce. Jeden hráč – jelen – má zavázané oči jeho úkolem je pochytat (dotknout se) všech ostatních hráčů, kteří normálně vidí. Podmínkou je, že se všichni musí jakýmkoliv způsobem a jakoukoliv částí těla či oblečení neustále dotýkat stolu. Kdo se pustí nebo je chycen, vypadává. Vítězí poslední, kdo jelenovi odolal.

Na veverky

Z hráčů se vytvoří ideálně dva týmy s minimálně třemi členy. V lese se určí startovní a cílový strom. Tým se chytne za ruce utvoří tak skupinu veverek. Ty se lesem pohybují spojené od stromu ke stromu a musí se vždy alespoň jednoho z nich dotýkat. Pokud se jim to nepodaří, veverky spadly a musí znovu k začátečnímu stromu. Strom, na kterém se skupina udrží, musí být vyšší než největší veverka. Vyhrává ta skupina, která se jako první dotkne cílového stromu.

ZÁVĚREČNÝ KVÍZ

Pokud si chcete své schopnosti ve stopování prověřit, nebo hledáte zajímavé stopařské úkoly, níže je pro vás malý kvíz:

Pro ověření svých odpovědí se můžete podívat zde.

Hrad je v současnosti uzavřen. / Castle currently closed.
+