Za zvířátky (nejen) do pohádky

Že Roštejn jako lovecký hrad je místem, kde se můžeme seznámit s množstvím zvířat asi nikoho nepřekvapí. Napadlo vás ale někdy popřemýšlet nad tím, kolik zvířat se objevuje v různých bajkách a pohádkách a proč tomu tak je? Zvířata nás totiž v těchto příbězích učí poznávat něco víc o sobě samých, tím, že se chovají jako lidé. A nebo naopak hrají role kladných i záporných hrdinů a pomáhají a škodí lidským účastníkům příběhu.

Zvířata z pohádek naleznete na každém kroku i na hradě. Nevěříte? Pojďte si to vyzkoušet? Níže je připraven malý kvíz, který vyzkouší vaše znalosti a prověří, zdali jste už někdy na Roštejně byli a jak velcí jste znalci pohádkových příběhů. Pokud si nebudete vědět rady, pozorně si projděte fotografie na webu, nebo nahrané aplikace – určitě vám pomohou!

  • Na Roštejně se mimo jiné natáčela pohádka Jak se budí princezny. S jakým zvířetem se měl utkat bratr prince Jaroslava princ Jiří, aby dokázal svou mužnost? Nápověda: Pokud jste dávali bedlivý pozor při příchodu na hrad, všimli jste si hlavy tohoto zvířete.

A) Vlk

B) Medvěd

C) Lev

  • V známé dětské říkance Polámal se mraveneček už o jeho zranění ví celá jedna část lesa. Která to je? Nápověda: O podobné se můžete dozvědět mnoho i na panelech v expozici.

A) Obora

B) Leč

C) Palouk

  • V botanickém sále jsou malby stromů na stěně směrem do lesa v některých případech doplněny i dalšími postavami. Najedete pod hrušní jednu z hlavních postav bajky, ve které hrál hlavní roli i jeden mléčný výrobek?

A)Liška

B) Zajíc

C) Slepice

  • Pokud budete pozorně sledovat stopy v hradní expozici, vystopujete jedno velmi známé zvíře z jedné velmi známé pohádky. Už víte, které to je?

A) Medvěd

B) Krtek

C) Vlk

  • Znáte ho z pohádky o Smolíčkovi, ale na mnoha místech ho můžete najít i v hradní expozici. Kdo to je?

A) Srnec

B) Daněk

C) Jelen

  • Čí bílá vajíčka zachránil Jiřík v pohádce o Zlatovlásce a čím příbytkem se můžete projít v expozici hradu?

A) Mravenec

B) Slepice

C) Poštolka

  • V moderních pohádkových příbězích o čarodějném studentovi ze školy v Bradavicích je hlavním doručovatelem. Nápověda: Největšího zástupce najedete v našem nočním lese v expozici.

A) Krysa

B) Sova

C) Kočka

  • Jaké zvíře se vsadilo s jiným v závodě na rychlost a prohrálo? Nápověda  – najdeš ho spolu s liškou na jednom z panelů v expozici.

A) Zajíc

B) Králík

C) Křeček

  • Kdo visí v jednom ze stromů na hradě a nahání lidem po staletí hrůzu?

A) Had

B) Netopýr

C) Pavouk

  • Je to významný pomocník při lovu, ale umí také trochu vařit. Kdo to je ?

A) Pes

B) Sokol

C) Kůň


TIPY NA HRY PRO RODINY S DĚTMI NEBO SKUPINY DĚTÍ

Všechno lítá: Jeden hráč si stoupne čelem k ostatním hráčům a začne rychle za sebou říkat různé předměty, zvířata atd. se slovesem „lítá“. Například: kolo lítá, pták lítá, kuře lítá, lopata lítá…
Pokud daná věc skutečně létá, hráči zvednou ukazováček. Hráč, který vymýšlí slova, může hráče mást tím, ža může zvedat ukazováček i u věcí, které nelítají, a naopak. Kdo se třikrát splete, vypadává ze hry. Hráč který zůstane nejdéle, vymýšlí v příštím kole slova.

Na statku i v lese: Dětem přidělíme role zvířat, která obvykle žijí v lese nebo na statku – jelen, sova, kůň, kráva, osel, slepice – ale jen taková, která vydávají odlišné zvuky. Počet se řídí podle počtu hráčů, ale minimálně dvě musí být vždy stejná, Když mají hráči zvířata přidělena, zavážou si oči. Na povel hráči začnou vydávat specifický zvuk svého zvířete – hýkaní, kvokání, bučení… Úkolem je najít ostatní příslušníky svého druhu.

Správné odpovědi: B, A, A, C, C, A, B, A, B, A.