Stopování

Pojďte s námi poznat krásu stopování zvěře, které si můžete vyzkoušet v přírodě! Zvládnete odpovědět na otázky v našem kvízu?

Jelikož v současné době je jednou z mála možnosti trávení volného času procházka v přírodě, pojďme využít přírodních podmínek a vyzkoušet si jednu z disciplín, kterou musí zvládnout každý myslivec a tou je stopařství. Vydejte se celá rodina do lesa či do parku a zkuste najít nějaké stopy. Nemusí se jednat jen o stopy volně žijících zvířat, ale třeba o stopy domácích mazlíčků jako jsou psi a kočky. Že se ve stopách nevyznáte? Využijte náš odkaz na stánky časopisu Myslivost, kde jsou ke stažení pdf soubory s ukázkami stop zvěře a dalšími zajímavostmi. POJĎTE SI STOPAŘSTVÍ VYZKOUŠET NAPŘÍKLAD V OKOLÍ ROŠTEJNA!

Není stopa jako stopa : Jak se projevují různá zvířata ve vašem okolí? Zkuste najít během procházky pobytové stopy jako jsou zbytky potravy jednotlivých obyvatel přírody, stejně jako jejich peří či srst nebo dokonce exkrementy. To vše nám může prozradit mnoho informací o životě zvěře!

TIPY NA HRY PRO RODINY S DĚTMI NEBO SKUPINY DĚTÍ (třeba pro roštejnské předhradí)

Na medvěda: Děti si zaváží ideálně šátky či šálami oči a dospělý potom zvolí jednoho z nich medvědem (poklepe mu na rameno). Medvěd má za úkol vydávat zvuk – brumlat a přitom chytit ostatní hráče. Ostatní právě díky jeho brumlání tuší, kde se zhruba pohybuje. Když medvěd někoho chytí, dotyčný si sundá šátek a ze hry vypadne. Vítězí poslední, kdo odolal.

Na jelena: Obracený lov, kdy zvěř loví myslivce. Jeden hráč – jelen – má zavázané oči jeho úkolem je pochytat (dotknout se) všech ostatních hráčů, kteří normálně vidí. Podmínkou je, že se všichni musí jakýmkoliv způsobem a jakoukoliv částí těla či oblečení neustále dotýkat stolu. Kdo se pustí nebo je chycen, vypadává. Vítězí poslední, kdo jelenovi odolal.

Na veverky: Z hráčů se vytvoří ideálně dva týmy s minimálně třemi členy. V lese se určí startovní a cílový strom. Tým se chytne za ruce utvoří tak skupinu veverek. Ty se lesem pohybují spojené od stromu ke stromu a musí se vždy alespoň jednoho z nich dotýkat. Pokud se jim to nepodaří, veverky spadly a musí znovu k začátečnímu stromu. Strom, na kterém se skupina udrží, musí být vyšší než největší veverka. Vyhrává ta skupina, která se jako první dotkne cílového stromu.

ZÁVĚREČNÝ KVÍZ

Pokud si chcete své schopnosti ve stopování prověřit, nebo hledáte zajímavé stopařské úkoly, níže je pro vás malý kvíz:

Jak se od sebe liší stopa psa a lišky?

Jak se od sebe liší stopa jelena a divočáka?

Poznám podle stop od sebe různé druhy kachen?

Dokážu u stop jelení zvěře rozeznat pohlaví?

Je stopování jen umění číst otisky šlépějí?

Pro ověření svých odpovědí se můžete podívat zde.